Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po dwóch miesiącach wakacji znów spotkaliśmy się z kolegami i nauczycielami. O 15.00 zebraliśmy się na boisku, gdzie odbyła się część oficjalna. Najpierw odśpiewaliśmy hymn państwowy. Potem kilka słów skierowała do nas Pani Dyrektor. Zwracając się do nauczycieli, rodziców oraz do uczniów, przypomniała znane maksymy Janusza Korczaka, m.in. dotyczące znaczenia edukacji. Ten dzień był szczególnie wyjątkowy dla pierwszoklasistów, którzy dopiero dołączyli do naszego zespołu. Przywitaliśmy ich gromkimi oklaskami, a uczniowie klasy VI wręczyli młodszym kolegom drobne upominki. Na zakończenie apelu wykonaliśmy hymn Chocimskiej. Okazało się jednak, że nie był to ostatni punkt programu. Nasi nauczyciele zrobili nam niespodziankę i zaśpiewali, że… już wkrótce znów będą wakacje!

Piosenkę kabaretu OT.TO można odsłuchać tutaj

Zdjęcie z rozpoczęcia roku można obejrzeć tutaj.

Warsztaty dotyczące współpracy

W czym tkwi sekret udanej współpracy? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy V, którzy 7 września wzięli udział w warsztatach dotyczących zespołowego działania. Przy pomocy prowadzących młodzież zastanawiała się, dlaczego tak trudno jest nam ze sobą współpracować i co można zrobić, aby zgodnie i efektywnie osiągać wspólne cele. W ramach warsztatów piątoklasiści przygotowali wspólną „akcję agitacyjną” na rzecz dzwonka w szkole. Nie zabrakło okrzyków („Chcemy dzwonek!”) i transparentów. Piątoklasiści przekonali się, że pracując zespołowo można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Co jest do tego niezbędne? Uczniowie wskazali przede wszystkim na zaufanie, umiejętność słuchania innych i pójścia na kompromis.

Wycieczka do Sierpca

13 września uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Pomimo deszczowej pogody dopisywał nam dobry humor. W skansenie mogliśmy poznać klasyczny układ wsi mazowieckiej i zobaczyć dawne zabudowania wiejskie. Odwiedziliśmy m.in. XIX-wieczny dwór ziemiański, kościół, a także dawną powozownię i zagrody gospodarskie. Byliśmy również w galerii rzeźby ludowej. Podczas wycieczki wzięliśmy udział w dwóch lekcjach muzealnych. Podczas jednej z nich uczyliśmy się rozpoznawać najpopularniejsze drzewa i krzewy. Druga odbyła się w dawnej klasie wiejskiej z XIX w. Siedząc przy tradycyjnych pulpitach, dowiadywaliśmy się, jak dawniej na wsiach wypiekano chleb. Najciekawszym punktem programu był jednak pokaz wyrobu masła. Zgromadzeni w wiejskiej chacie, mogliśmy spróbować swoich sił w ubijaniu śmietany. Kiedy masło było już gotowe, a wiejski chleb pokrojony, zjedliśmy je ze smakiem. Wieczorem wróciliśmy do Warszawy.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć tutaj.

Wycieczka klas II. do  Muzeum Drukarstwa

Jakiś czas temu klasa II b była na wycieczce w Muzeum Drukarstwa (nic tam nie oglądaliśmy!). W muzeum robiliśmy marmurki*. Są to odbite na papierze farby tłuste. Marmurki robi się tak: chlapie się na wodę w misce farbami tłustymi, a potem przykłada się papier, na którym odbija się marmurek. Nasze marmurkowe prace wiszą teraz w naszej sali.

Relację przygotowała Anna Domownik

* Muzeum organizuje warsztaty pt. „Marmurki zaklęte w papierze”, podczas których zwiedzający dowiadują się niemal wszystkiego o technice barwienia papieru, potocznie nazywanej marmurkowaniem. Jest to niezwykle efektowna metoda, dająca wspaniałe fantazyjne wzory na papierze podobne do marmuru.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć tutaj.

Grzybobranie w Białowieży

19 września uczniowie klasy IV z pomocą nauczyciela przyrody zorganizowali wystawę grzybów zebranych w Puszczy Białowieskiej. Towarzyszyła jej prezentacja nt. grzybów przygotowana przez Filipa Skrobowskiego. Uczniowie dowiedzieli się, jak odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych, jak zbudowane są grzyby oraz gdzie i w jaki sposób je zbierać. Młodzi przyrodnicy rozmawiali także o bezpieczeństwie.

W krainie baśni opowiadanych metodą kamishibai

24 września uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach językowych pt. „Gawędy językowe: baśnie Braci Grimm opowiadane metodą kamishibai”. Ta oryginalna, opracowana w Japonii metoda opowiadania bajek ma na celu pobudzanie wyobraźni dzieci. Krótkim tekstom towarzyszą obrazy, tekst i obraz tworzą jedną całość. Warsztaty zostały zorganizowane w Instytucie Przyjaźni Polsko-Francuskiej w ramach Europejskiego Dnia Języków.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty

25  września uczniowie klasy VI przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty. Egzamin odbył się w świetlicy szkolnej. Młodzież przez 60 min rozwiązywała zadania z języka polskiego, matematyki oraz z przyrody. Dzięki przystąpieniu do testów próbnych uczniowie poznali strukturę sprawdzianu szóstoklasisty oraz zasady obowiązujące podczas tego egzaminu.

Wybrane komentarze uczniów:

„Sprawdzian próbny był dość łatwy! Spodziewałem się czegoś trudniejszego.” (Patryk)

„Łatwy. Tak się rozpisałam, że zabrakło mi miejsca na kartce.” (Sawa)

Międzynarodowy Dzień Języków

27 września obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Języków.  Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy w szkolnej świetlicy, gdzie uczyliśmy się zwrotów grzecznościowych w kilku językach, m.in. po francusku, flamandzku, hiszpańsku, niemiecku, ukraińsku, a nawet po tybetańsku. Uczniowie klasy VI przygotowali dla młodszych kolegów prezentację na temat liczby języków oraz głównych pochodzenia poszczególnych rodzin i grup językowych. Nie zabrakło takze ciekawostek, m.in. na temat wymierających języków. Dodatkowo uczniowie klasy IV przygotowali quiz, który polegał na rozpoznaniu kilku języków świata, m.in.suahili, czeskiego czy chińskiego. „Znawcami” języków okazali się uczniowie klasy V.