Fun and Games, czyli angielski na wesoło

Czy można uczyć się i bawić jednocześnie? Uczniowie Chocimskiej przekonali się, że tak. 1 października ćwiczyli swoje umiejętności językowe w ramach warsztatów „Drama Fun and Games”. W trakcie zajęć młodzież wzięła udział w licznych zabawach, m.in. odgrywała scenki komediowe. Warsztaty prowadził Simeon Wren – jeden z członków Europejskiego Programu Edukacyjnego Nauka bez Granic.

Uczniowie klasy IV w Studio Buffo

2 października uczniowie klasy IV wybrali się do Studia Buffo na spektakl pt. „Christmas Carol” oparty na motywach „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa. Przedstawienie zostało w całości wystawione w języku angielskim.

Zdrowe śniadanie Światowców

2 października uczniowie klasy II b przygotowali wspólnie ze swoją wychowawczynią zdrowe i pożywne śniadanie. Na ich talerzach znalazło się pełnoziarniste pieczywo, warzywa, wędliny, nabiał i inne pyszności. Światowcy zgłosili się do ogólnopolskiego konkursu „Śniadaniowa klasa” organizowanego przez firmę Bielmar, dlatego apetyczne efekty swojej pracy musieli odpowiednio udokumentować.  Informacje o konkursie można znaleźć tutaj.

Relacja:

W dniu 2 października 2012 r. klasa II b uczestniczyła w konkursie „Śniadaniowa klasa”. Wydarzenie to odbyło się w naszej sali. Konkurs polegał na zrobieniu zdrowych, pożywnych i apetycznych kanapek z produktów przyniesionych przez uczniów. Ja do zrobienia malutkich kanapeczek użyłam pełnoziarnistego ciemnego chleba, rzodkiewek, papryki, białego sera, plasterków szynki oraz masła. Bardzo lubię przygotowywanie posiłków, a szczególnie mycie warzyw i ich krojenie, więc zrobienie kanapek było dla mnie ogromną frajdą, zresztą dla pozostałych uczniów też. Na koniec, kiedy wszystkie kanapki były gotowe, Pani Wiola ułożyła z nich ludzika. Piękną, kolorową fotografię wysłaliśmy na konkurs. Kanapki szybko zniknęły i pozostało nam czekanie na werdykt komisji konkursowej.

Konstacia Guy

Pod Dobrotliwym Serafinem

Na początku października uczniowie klas I – III wybrali się do położonego w Goździówce nieopodal Warszawy gospodarstwa agroturystycznego Pod Dobrotliwym Serafinem. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w licznych zabawach na świeżym powietrzu, zajęciach sportowych oraz warsztatach. Wśród atrakcji były harce w „małpim gaju”, pokonywanie toru przeszkód, zbieranie żołędzi oraz gra w piłkę. Ponadto uczniowie zwiedzili prowadzoną przez gospodynię Pracownię Lalkarską, gdzie własnoręcznie lepili kukiełki z masy plastycznej. Na terenie gospodarstwa mogli również obejrzeć stare podkowy i wysłuchać opowieści o tym, jak w przeszłości wyrabiano je w pracowniach kowali. Wiele emocji wzbudziła również przejażdżka prawdziwą furą wiejską oraz ognisko z kiełbaskami. Wszyscy uczniowie wrócili w doskonałych nastrojach.

Relacje:

3 października pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Dobrotliwym Serafinem”. Podczas wycieczki robiliśmy lalki, które nazywały się kukiełki. Były też tam trzy duże psy: Adel, Tosiek i Zosia. Najbardziej podobało mi się chodzenie po linie, bo lubię się wspinać.

Melania Tyszka

(…) W gospodarstwie agroturystycznym piekliśmy kiełbaski i były tam trzy psy i mieliśmy zajęcia z ciastoliny ugotowanej! Kupowaliśmy pamiątki i było bardzo fajnie.

Fryderyk Łuka-Stankiewicz

Spotkanie Światowców z kolegami z Czeczenii

10 października Światowców (klasa II b) odwiedził ich kolega Tamerlan (uczeń Chocimskiej) wraz ze swoją nauczycielką, panią Mariną Hulia i przyjaciółmi z Czeczenii. Pani Marina jest współautorką książki „Bajkowa mozaika, dwanaście bajek – z dwunastu stron świata”. Podczas spotkania opowiedziała Ona uczniom bajkę białoruską. Następnie dzieci z Czeczenii zaśpiewały czeczeńską pieśń i zatańczyły. Na zakończenie Światowcy wręczyli kolegom z Czeczenii własnoręcznie przygotowane albumy, w których narysowały „dzień z życia naszej szkoły”.

Relacja:

W środę 10 października przyszły do naszej klasy dzieci z Czeczenii. Tańczyły one i śpiewały po polsku i po czeczeńsku. Ja z przyjemnością patrzyłam na występ i słuchałam muzyki. Podobało mi się, jak tańczyli chłopcy, bo mieli fajny układ taneczny.

Iga Stępczyńska

(…) Taniec dzieci z Czeczenii był ładny, ponieważ dzieci były kolorowo ubrane. Mam nadzieję, że jeszcze nas odwiedzą.

Olek Rostkowski

Obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej

12 października obchodziliśmy na „Chocimskiej” Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas zgromadzili się w szkolnej świetlicy. Pani Dyrektor przypomniała nam o ważnej roli szkoły, edukacji oraz nauczycieli. Później uczniowie z klasy VI opowiedzieli nam o historii pierwszego polskiego „Ministerstwa Oświaty”, Komisji Edukacji Narodowej oraz o jej dokonaniach. Na koniec spotkania reprezentanci poszczególnych klas wygłosili wiersze i fraszki na temat szkoły.

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

12 października odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej Chocimska. Z tej okazji starsi koledzy przygotowali krótki program artystyczny związany ze szkołą. W repertuarze znalazły się zarówno utwory poważne, jak i wesołe. Po odczytaniu przysięgi uczniowie, wspólnie z rodzicami oraz Panią wychowawczynią, zebrali się w sali, gdzie zjedli uroczysty podwieczorek.

W świecie opowieści i legend starej Warszawy

23 października uczniowie z klas IV i V wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Warszawy. Młodzież miała okazję „przenieść się w czasie” i poznać opowieści i legendy stolicy. Spacerując po Starym Mieście, uczniowie dowiadywali się, jak w średniowieczu wyglądały oraz nazywały się wybrane place i ulice oraz z jakimi postaciami były związane. Wśród legend opowiadanych przez panią przewodnik nie zabrakło historii o Bazyliszku, o zaklętym niedźwiedziu czy o krzyżu Baryczkowskim.