Testy kompetencji

10 maja uczniowie klas III-V przystąpili do Ogólnopolskich Testów Kompetencji. Miały one na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności m. in. z języka polskiego i z matematyki. Na rozwiązanie każdego z dwóch testów piszący mieli po 40 minut. Uczniowie jednogłośnie orzekli, że testy nie były trudne!

Noc średniowiecza

Z 11 na 12 Maja 2012 roku w naszej szkole odbyła się Noc Średniowiecza dla uczniów klas V i VI. Pomysł nocowania na Chocimskiej narodził się już wiele miesięcy wcześniej. Nasze marzenie pomogła nam urzeczywistnić Pani Dyrektor, która zaprosiła fantastycznych animatorów. Dzięki nim mogliśmy przenieść się w tajemnicze czasy średniowiecza. Oficjalnie zabawa rozpoczęła się o 17:30, jednak uczniowie dwóch najstarszych klas żyli tym zdarzeniem od samego rana. Trudnego zadania opieki nad nami podjęli się Pan Michał Szwedo, Pan Michał Czerniecki oraz Pani Dyrektor. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana przez jednego z organizatorów nocy, który „przeniósł podekscytowanych uczniów do zamierzchłych czasów. Następnie udaliśmy się do szatni, która ku naszemu zdziwieniu, tak jak reszta szkoły, została udekorowana zgodnie ze średniowiecznymi trendami. Na dole czekały na nas wiedźmy, które poinformowały nas, co będziemy robić tej wyjątkowej nocy. Mieliśmy zostać rycerzami. Tak właśnie rozpoczęła się dla każdego z nas długa wędrówka urozmaicona trudnymi zadaniami, u kresu której mieliśmy dostąpić zaszczytu pasowania na rycerza. Musieliśmy przejść próbę odnalezienia swojego imienia, rodziny oraz herbu.

Każdy z nas musiał wykonać własny miecz oraz uszyć własną szatę. Nie obyło się też bez nauki łucznictwa i władania mieczem, nauki tańca oraz najprawdziwszej bitwy w ciemnościach boiska. Po licznych zadaniach przypadł nam zaszczyt uczestniczenia w uroczystej uczcie oraz ceremonialnym pasowaniu na rycerza. Nawet najbardziej pesymistycznie nastawieni uczestnicy mogli stwierdzić, że zajęcia były perfekcyjnie zorganizowane i zabawy było co nie miara. Bardzo przyjemnie było zobaczyć, jak się dawniej żyło. Spotkanie ze średniowieczem zakończyło się emocjonującymi zawodami rycerskimi, które zgodnie z oczekiwaniem wszystkich wygrał Krzysztof Piskorski. Po pożegnaniu organizatorów, opiekunowie zostawili nam wolną rękę. Wszyscy zgodnie zdecydowaliśmy, aby obejrzeć film Monthy Paytona. Po zakończeniu seansu uczniowie rozeszli się do rożnych sal. Większość z nas z pewnością uważa tę noc za wspaniałą. Jeszcze do tej pory komentujemy to pamiętne zdarzenie.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Zielona szkoła

23 maja wyjechaliśmy na Zieloną szkołę. Uczniowie z klas I-III wybrali się na Mazury, a ich koledzy z klas IV-VI w Góry Świętokrzyskie. O 7.00 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą, zapakowaliśmy bagaże do autokaru i wyruszyliśmy w drogę. Na obie grupy czekało bardzo wiele atrakcji.

Uczestnicy wycieczki w Góry Świętokrzyskie najpierw zagościli u Bartka – najstarszego drzewa w Polsce. Kolejnym punktem wycieczki był zamek królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku, a następnie zabytkowy skansen w Tokarni. Po obejrzeniu starych chałup i innych wiejskich obiektów pojechaliśmy do ośrodka „Gołoborze”, gdzie zostaliśmy zakwaterowani i gdzie zjedliśmy kolację. Wieczorem mieliśmy czas wolny. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Nowej Słupi, by wejść na Święty Krzyż. Na samym szczycie tej góry zwiedziliśmy opactwo benedyktynów i multimedialne Muzeum Przyrodnicze. Zjechaliśmy bryczkami zaprzężonymi w konie w dół… by za chwilę wspiąć się na Łysicę. Ten dzień nie był łatwy. Posileni obiadem, ruszyliśmy do Jaskini Raj, by oglądać ją w zachwycie. Po tej fascynującej przygodzie wróciliśmy do ośrodka na kolację. Chłopcy tradycyjnie grali w piłkę, a dziewczęta spędziły kilka kwadransów przed lustrem, by przygotować się na dyskotekę. Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy zamek „Krzyżtopór”, a następnie podziemia w Opatowie. Później pojechaliśmy do neolitycznej kopalni, gdzie dawniej wydobywano krzemień. Mogliśmy przejść ciasnymi i niskimi korytarzami podobnie, jak robili to ludzie w przeszłości. Ostatnią atrakcją wyjazdu był pobyt w Jura Parku w Bałtowie. Na szczęście nie pożarły nas dinozaury i mogliśmy bezpiecznie wrócić do Warszawy.

Młodsi uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

Zdjęcia z wycieczki klas I-III można obejrzeć tutaj.