Chocimska Akcja Humanitarna

6 grudnia, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizowaliśmy w naszej szkole Chocimską Akcję Humanitarną. Rano wzięliśmy udział w spotkaniu z wolontariuszami z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, który prowadzi program Adopcja Na Odległość. Rozmawialiśmy na temat pomocy humanitarnej, zwłaszcza w Zambii, gdzie znajduje się ośrodek dla dzieci, którymi opiekuje się nasza szkoła. Przed południem odwiedziła nas mama jednej z uczennic, która jest współzałożycielką Fundacji Polska – Haiti.  Opowiedziała nam o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę  12 stycznia 2010 roku, wyrządzając ogromne szkody. Podczas spotkania rozmawialiśmy o potrzebie pomagania innym. Obejrzeliśmy również krótki film animowany mówiący o historii filantropii w Polsce. W samo południe uczniowie każdej z klas, wspólnie z nauczycielami oraz z rodzicami, zaczęli pakować paczki świąteczne dla rodzin potrzebujących w ramach programu „Szlachetna Paczka„. Każda klasa opiekowała się jedną rodziną. Po obiedzie odbył się kiermasz świąteczny, na którym sprzedawaliśmy nasze prace – ozdoby, kartki świąteczne, a nawet wypieki. Dochód z  kiermaszu w całości przeznaczymy na cele charytatywne. WARTO POMAGAĆ!

Zdjęcia z CHAH można obejrzeć tutaj.

Pieczenie pierników

W Święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć pierniczków! 13 grudnia wybraliśmy się do szkoły gotowania Little chef, by poznać recepturę wypieku tych pachnących cynamonem i goździkami ciasteczek. Każdy z nas otrzymał kawałek ciasta, z którego po rozwałkowaniu wykrawaliśmy pierniczki w różnych kształtach. Podczas zajęć pani prowadząca lekcję opowiadała nam o pochodzeniu i zastosowaniu wielu przypraw, takich jak goździki, cynamon czy gałka muszkatołowa. Część warsztatów prowadzona była po angielsku. Lekcja była bardzo ciekawa. Pierniczki po upieczeniu pachniały bardzo apetycznie. Zabraliśmy je do szkoły. 20 grudnia będziemy je ozdabiać!

Szkolna Wigilia

20 grudnia nie mieliśmy tradycyjnych lekcji. Tego dnia przygotowywaliśmy się do Świąt. Rano, podobnie jak w ubiegłym roku, zebraliśmy się w klasach na Pierniczkowaniu polegającym na własnoręcznym ozdabianiu pierniczków. Wykorzystaliśmy nie tylko lukier, ale także polewy i słodkie ozdoby. Przed południem każda klasa wykonywała łańcuchy świąteczne, które potem połączyliśmy w jeden warkocz. Był on tak długi, że opletliśmy nim całą szkołę. W południe zebraliśmy się w świetlicy. Śpiewaliśmy kolędy, a później Pani Dyrektor złożyła nam, naszym rodzicom oraz nauczycielom życzenia świąteczne, po czym podzieliliśmy się opłatkiem. Wtedy nadszedł czas na Wigilię w klasach oraz na prezenty! W całej szkole panowała świąteczna atmosfera i było bardzo miło.