Listopad

Święto Niepodległości

8 listopada zebraliśmy się na wieczornicy upamiętniającej dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została zorganizowana po lekcjach w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Wzięli w niej udział przedstawiciele Zespołu Szkół „Bednarska”, nasi nauczyciele oraz rodzice. Członkowie szkolnego kółka historycznego zaprezentowali program artystyczny opracowany z pomocą pana Michała Szwedo – nauczyciela historii. Przybliżyli nam sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego, opowiedzieli o legionach, recytowali patriotyczne wiersze. Podczas wieczornicy nie zabrakło także pieśni legionowych. Śpiewaliśmy m.in. takie utwory jak: „O mój rozmarynie”, „Kadrowa”, „Pierwsza brygada”, czy „Czerwone maki na Monte Casino”. Uroczystość zakończyła się dyskusją na temat patriotyzmu i wolności, w której oprócz nas wzięli udział nasi rodzice i nauczyciele.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Spotkanie z członkiem Fundacji Dzieci Afryki

29 listopada wzięliśmy udział w spotkaniu z panem Robertem Nogą – współzałożycielem Fundacji Dzieci Afryki. Przygotował on dla nas prezentację dotyczącą życia mieszkańców Rwandy, Kamerunu, Zimbabwe i innych afrykańskich krajów. Oglądając zdjęcia zrobione przez pana Roberta i słuchając jego opowieści, dowiedzieliśmy, w jak trudnych warunkach żyją nasi afrykańscy rówieśnicy, którzy często nie mają dostępu do edukacji, a ponadto borykają się z biedą, głodem, chorobami i przemocą. Najbardziej poruszyły nas puszczone z taśmy świadectwa młodych chłopców i dziewcząt, którzy musieli walczyć w krwawych konfliktach. Nie mogliśmy uwierzyć, że takie historie działy się naprawdę. Spotkanie z Panem Robertem uzmysłowiło nam, że warto pomagać i że czasem wystarczy tak niewiele, aby uratować innym życie. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Pocztowe znaczki a afrykańskie dzieciaczki”, będziemy także zbierać fundusze na rzecz afrykańskich dzieci.

Andrzejki

30 listopada obchodziliśmy szkolne andrzejki. Ten dzień spędziliśmy naprawdę wesoło. Zgodnie z tradycją przygotowaliśmy andrzejkowe wróżby i zabawy. Nie zabrakło wróżenia z kart oraz popularnego lania wosku przez ucho klucza. Dla przykładu w sali klasy IV zorganizowano m.in. koło fortuny oraz degustację cukierków zawierających andrzejkowe przepowiednie. Oprócz wróżb organizowaliśmy także konkursy i bawiliśmy się przy dźwiękach naszych ulubionych piosenek zmiksowanych przez klasowych DJ-ów. Zabawę umiliły nam także łakocie przygotowane przez rodziców.

Wyjazd do Mostówki

31 listopada uczniowie klas: I, II, III, IV wzięli udział w warsztatach artystycznych w Mostówce niedaleko Warszawy. Pod opieką doświadczonych instruktorów uczyliśmy się, jak wykonywać ozdoby świąteczne. Każdy z nas miał okazję własnoręcznie pomalować bombki. Jak się okazało, wcale nie było to łatwe zadanie. Mogliśmy posługiwać się różnymi materiałami i technikami. Do ozdabiania wykorzystywaliśmy farby, lakiery, ale także kolorowe serwetki czy brokaty. Kiedy ozdoby były już gotowe, zebraliśmy się przy ognisku, przy którym upiekliśmy kiełbaski. Najedzeni i zadowoleni z efektów naszej pracy wieczorem wróciliśmy do Warszawy.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.